My a BARF

Jak Betynka k BARFu přišla

   Na tento způsob krmení přešla Betynka asi v roce 2008. Neustále měla nějaké kožní problémy - vyrážky, zarudnutá kůže, záněty v uších, velká svědivost - některá místa na kůži měla vyškrábaná do krve, apod., později jsme přišli na to, že původcem všech jejích potíží jsou potravní alergie (ona Betynka nemá jen potravní alergie, ale taky pár dalších, ale o tom někdy příště). Vyzkoušela tedy několik podle mého názoru kvalitních značek granulí (různé druhy mas i hypoalergenní řady), ale obtíže přetrvávaly nebo se vše ještě zhoršilo. A tak jsem se přesvědčila o tom, že tudy cesta nevede. Přestala jsem se ,,prohrabávat'' složením granulí a úplně jsem je vypustila z hlavy. Jako první mě napadlo syrové maso s přílohou.

   Betynka byla ze začátku na syrových kuřecích prsech s rýží a už za pár týdnů byly vidět pokroky. Potom jsem na internetu našla informace o metodě krmení psů BARF a chtěla jsem to vyzkoušet. Nejprve mi to přišlo všechno hrozně složité a zdlouhavé, a tak jsem si to upravila podle vlastních představ. Ale když jsem se do toho pustila, zjistila jsem, že je to vlastně docela jednoduché a začala jsem Betynku krmit BARFem ,,se vším všudy''. Na počátku bylo potřeba vyřadit veškeré alergizující potraviny (všechny druhy ovoce, některé druhy zeleniny) a přidávat lososový olej. Betynce se vyrážky výrazně zlepšily a za pár týdnů (možná měsíců?) úplně zmizely. Dnes už Betynka může dostat i jakýkoli druh ovoce, na který dříve reagovala vyrážkami, a neosype se po něm, proč? Podle mě je to tím, že pár let dostávala zdravé jídlo a její organismus měl možnost se uklidnit, zregenerovat a ,,vyčistit'' od alergenů, které dostávala v granulích.

Jak krmíme my?

   Veškeré informace o tomto způsobu krmení jsem hledala na internetu. Moc mi pomohly stránky chovatelské stanice RR Manwë (můžete se zde dočíst, co je to BARF, jak jím krmit, zkrátka vše potřebné), tady jsem našla většinu věcí, které jsem potřebovala vědět. Dále jsem různě pokukovala po internetových fórech a stránkách ostatních lidí krmících své psy syrovým. Myslím, že je nejlepší sesbírat co nejvíce informací a potom si z nich vybrat ty, o kterých selský rozum a intuice říkají, že jsou správné. Ohledně krmení našich holek nejsem nijak puritánská, ale snažím se je krmit tak, aby byly obě zdravé, vitální, s krásnou srstí a ve výborné kondici.

   Jejich strava se skládá ze syrového masa, syrových masitých kostí a zeleniny, ovoce + doplňky. Maso a kosti nakupujeme v řeznictví. Mnohem levnejší (cca o polovinu) je odebírat maso z obchodů přímo pro psy jako jsou např. Vetamix, Falco ..., ale problém je v tom, že Vám maso domů přivezou pouze při objednávce o hmotnosti 50kg a více, což u nás nepřipadá v úvahu, protože vážně nevím, kam bychom tolik masa nacpali :o) Možná do budoucna, když už máme holky dvě a náklady budou větší, nakoupíme velký mražák jenom pro ně. Uvidíme... Jaké maso tedy nakupujeme? Nejvíce kuřecí a krůtí (kuřecí krky, skelety, vnitřnosti, prsa, čtvrtky a krůtí krky, ramínka, prsa, vnitřnosti, stehna - ta se špatně porcují), potom hovězí (pouze svalovinu a srdce) a ryby (nejčastěji pstruhy). Maso stejně jako všechno ostatní Betynce i Simbě vážím, tady jsem se rozhodla použít trošku jiný vzorec než používá většina lidí u nás. Standartně se u nás dává 70-80 % masa z toho 20-30% kosti a zbytek zelenina a ovoce. Jenže jak poznat kolik % kostí má např. kuřecí skelet? Po přečtení knížky BARF Zdravá výživa pro štěňata a mladé psy od S. L. Schäfer a B. L. Messika jsem začala používat toto schéma - 70-75% maso a kosti, z toho 25-30% masa a 70-75% MASITÝCH KOSTÍ, a 25-30% zelenina, ovoce. Pojem masitá kost je pro mě mnohem srozumitelnější.

   Co se týče zeleniny a ovoce, tak ty nakupujeme normálně v supermarketu. Jak už jsem říkala, nejsem natolik zásadová, abych jim kupovala zeleninu a ovoce v bio kvalitě, jak se ve všech článcích a knihách doporučuje. Určitě je to zdravější, ale hlavně o hodně dražší a my nekupujeme bio ani sami pro sebe. Zeleninu dáváme snad všechnu kromě brambor. Nejčastěji mrkev, čínské zelí a saláty. Mrkev je velmi vhodná a zdravá zeleninka, která se může podávat klidně každý den. Z ovoce dáváme nejčastěji jablíčka a banány, dále broskve, někdy švestky, hrušky... Přes léto si Betynka sama trhá v lese jahody a borůvky. Nekupujeme žádné exotické ovoce, jednak je drahé, druhak to podle mě není důležité. A protože pejsci nedokáží strávit celulózu, tak jim zeleninu i ovoce mixuji. Zkoušela jsem ji Betynce podávat syrovou bez úprav jen nakrájenou, ale moc toho asi nestrávila, protože hovínka měla druhý den o hodně větší :-). Taky jsem zeleninu dlouhou dobu dusila, ale syrová rozmixovaná zelenina je nejspíš nejlepší. Dušením nebo vařením se totiž ztratí spousta vitamínů a rozmixovaná zelenina je pro pejsky stravitelná, takže momentálně používám tento způsob zpracování.

   A jak to mají holky s doplňky? Každý den dostávají Pangamin (sušené pivovarské kvasnice), 100% Hydrolyzát kolagenu, rybí tuk (Epavit) - jenom Simba kvůli růstu a pár kapek olivového oleje. K tomu 2x týdně Roboran, 2x týdně Algolith (směs sušených mořských řas), 2x týdně tvaroh nebo jogurt a 2x týdně vajíčko. Snad jsem na nic nezapomněla :-) Roboran kupuji ten nejobyčejnější (60 Kč/500g), Algolith je jeden z nejlevnějších přípravků obsahujících mořské řasy a Hydrolyzát kolagenu v prášku je mnohokrát levnější než Colafit a přesto pro psy bezvadně využitelný, zkrátka perfektní kloubní výživa.

Simba 9 týdnů a BARF aneb krmit štěňátko syrovým?

   Nakonec jsem se rozhodla, že i Simbinka bude už od štěňátka na syrovém. Nejprve jsem měla obavy, abych něco nepokazila nebo nezanedbala a koupila jsem si o krmení štěňátek BARFem knížku a ta mi udělala tak trošku vítr v bedně, jak se říká :o) Myslela jsem, že po jejím přečtení budu vědět vše potřebné, ale opak byl pravdou, v hlavě jsem měla takový zmatek, že jsem nevěděla vůbec nic. Už jsem byla nalomená krmit Simbu granulemi, ale nakonec jsem ještě zkusila starý dobrý internet. Články paní Novosádové (www.manwe.eu) mi v hlavě z chaosu udělaly úhledný pořádek. Na závěr jsem tedy zase spojila všechny znalosti (jak z knihy, tak z internetu) a řídím se obojím. Simba dostala své první maso 4.den, co byla u nás. Předtím dostávala granule Royal Canin a ty jí moc nechutnaly... Vždycky do nich párkrát zobla a odešla. Po mase se ale může utlouct, po každé, když jí chystám jídlo, tak kňučí a štěká a misku má za pár minut prázdnou a pořádně vylízanou (asi abych příště nezdržovala s nějakým umýváním misek :-)).

   Na závěr je nutno říci, že krmení psa syrovou stravou určitě není tak časově náročné, jak se říká. Příprava je sice delší než nasypat granule do misky, ale opravdu to není tak strašné. Musím se přiznat, že mě to docela baví a hrozně ráda se potom dívám, jak to ta naše sluníčka s chutí baští :o)